تبلیغات
منتظران

منتظران
کی می شود مهدی بیاید
قالب وبلاگ

و أولاد حضرت امیرالمؤمنین (علیه السّلام)

پانزده پسر بودند و هیجده دختر امّا پسرها حسن و حسین (علیهم السّلام) و محمّد الأكبر، و عبیداللّه، و ابوبكر، و عثمان، و جعفر، و عبداللّه، و محمد الأصغر، و یحیى، و عون، و عبّاس، و محمد الأوسط، و محسن، و شفیق، و این دو سقط شدند.

و أما دخترها: زینب الكبرى، و ام كلثوم الكبرى، و امّ الحسن، و رملة الكبرى، و امّ هانى، و میمونه، و زینب الصغرى، و رملة الصغرى، و امّ كلثوم الصغرى، و رقیّه، و فاطمه، و أمامه، و خدیجه، و امّ الكرام، و امّ سلمه، و امّ جعفر و حمامه، و نفیسه.

حسن و حسین (علیهم السّلام) و زینب كبرى و امّ كلثوم كبرى (سلام اللَّه علیها) از حضرت فاطمه (سلام اللَّه علیها) اند، و محمّد اكبر از حنفیّه است، و عبیداللّه و ابوبكر از لیلى بنت مسعود تمیمیّة و عبّاس، و عثمان، و جعفر، و عبداللّه از امّ البنین بنت حزام بن خالد است، و یحیى، و عون از اسماء بنت عمیس است كه اوّل زن جعفر طیّار بود و مادر محمّدبن ابى بكر نیز او است، و محمّد اوسط از امامه بنت ابى العاص است كه دختر زینب بنت رسول اللّه بود و امّ الحسن و رمله كبرى مادر ایشان سعیده بنت عروه است، و باقى اولاد مادر ایشان نكاحى نبوده بلكه از امّ ولدند.

و امّا حضرت امام حسن (علیه السّلام)

در اولاد او خلاف است بعضى پانزده گفته‏اند یك دختر امّ الحسن و باقى پسر: حسن، و عمر، و حسین، و عبداللّه، و عبدالرحمن، و اسماعیل و محمّد، و یعقوب، و جعفر، و طلحه، و حمزه، و ابوبكر، و قاسم، و زید.

و بعضى شانزده گفته‏اند یك دختر و پانزده پسر، و بعضى پنج دختر نیز گفته‏اند ام سلمه، و امّ عبداللّه، و رقیه، و فاطمه، و امّ الحسن و بعضى تمامه، و امّ الخیر را نیز از اولاد آن حضرت دانسته‏اند، و آن حضرت سیصد زن كرده بود «1» و طلاق گفته بود و آن حضرت به التماس عمر خطاب همراه لشكر سعد وقّاص بعجم تشریف آوردند و تا شهر رى رفتند، و از آنجا بقریه كهنك و اردستان‏

______________________________
(1)- إسنادى نادرست است.

تشریف بردند، و از آنجا به قریه قهبایه از اعمال نائین تشریف بردند، و باصفهان نیز تشریف آورده در خارج شهر قریب بزاینده رود زمینى است مشهور به لسان الأرض نزول فرمودند و آن زمین با آن حضرت سخن گفت كه یا ابن رسول اللّه در اصفهان سحره بسیارند عوذه بخوانید «1»، و در مسجد عتیق اصفهان نماز گذاردند، و در مسجد لنبان نیز نماز كردند.

و امّا حضرت امام حسین (علیه السّلام)

براى او چهار پسر مذكور مى‏شود على اكبر، و على اوسط زین العابدین، و على اصغر عبداللّه، و محمّدبن الحسین (علیه السّلام) و بغیر از على أوسط همه در كربلا شهید شدند، و بعضى على اكبر را امام زین العابدین مى‏دانند و مادر امام زین العابدین شهربانو است و هم‏چنین مادر على اصغر و بعضى مادر على اصغر را لیلى بنت أبى مرّه ثقفى مى‏دانند، و بعضى اخبار دلالت مى‏كند كه شهربانو در كربلا نبوده و فوت شده بود، و بعضى دیگر مى‏گویند بود و بر ذوالجناح سوار شد بملك عجم آمده در ولایت طهران كوهى است در آنجا غائب شد.

و امّا حضرت امام زین العابدین (علیه السّلام)

را یازده فرزند گفته‏اند: امام محمد باقر (علیه السّلام)، و زید، و عبدالله، و حسن، و حسین، و حسین اصغر، و عبداللّه، و عبدالرحمن، و سلیمان، و فاطمه، وأم كلثوم.

و امّا امام محمّد باقر (علیه السّلام)

سه پسر داشت و یك دختر، سه پسر: امام جعفر صادق (علیه السّلام)، و عبداللّه، و ابراهیم، و دختر: امّ سلمه.

______________________________
(1)- حق این است كه سحر در انبیاء (علیه السّلام) و اوصیاء آنان كه حجج خدا بر مردم‏اند مؤثر نیست و اخبارى كه در سحر كردن مردم بر آنان نقل شده دلالت بر مسحور شد نشان ندارد بلكه همین اندازه دلالت دارد كه دیگران براى آنان سحر كردند، و طبرسى در مجمع البیان در شأن نزول سوره فلق بعداز آنكه داستان سحر كردن لبید بن اعصم یهودى بر پیغمبر (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) را نقل كرده در عدم تأثیر سحر به پیغمبر (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) گوید: «لان من وصفه بانه مسحور فكانه قد خبل عقله و قد ابى اللّه سبحانه ذلك فى قوله» «و قال الظالمون ان تتبعون الارجلا مسحورا انظر كیف ضربوا لك الامثال فضلوا الخ» و كسیكه در اصول عقائد و مبانى كلامیه در قاعده لطف و غرض از بعثت انبیاء و اتمام حجّت خدا بر خلق اندك بصیرتى داشته باشد داند كه این كلام در نهایت متانت و صحت است.

و بعضى پنج پسر و دو دختر گفته‏اند، پنج پسر: امام جعفر صادق (علیه السّلام) و عبداللّه، و ابراهیم، و عبیداللّه، و على، و دو دختر، امّ سلمه و زینب و مادر امام محمّد باقر (علیه السّلام) دختر امام حسن (علیه السّلام) بود.

و امّا امام جعفر صادق (علیه السّلام)

ده اولاد داشت، دو دختر: امّ فروه، و فاطمه، و هشت پسر: امام موسى (علیه السّلام)، و اسماعیل، و عبداللّه، و اسحاق، و محمّد، و عبّاس، و على، و طفلى شیر خواره كه آزاد كرده آنحضرت اورا خنجرى زد و كشت.

و امّا امام موسى كاظم (علیه السّلام)

اولاد آن حضرت را سى و هفت پسر و دختر شمرده‏اند: امام رضا (علیه السّلام)، و ابراهیم، و قادر، و اسماعیل، و جعفر، و هارون، و حسن، و احمد، و محمّد، و حمزه، و عبداللّه، و اسحاق، و عبیداللّه، و زید، و حسین، و فضل، و سلیمان، و عبّاس، و عقیل، و عبدالرحمن، و فاطمه كبرى، و فاطمه صغرى، و رقیه، امّ كلثوم، امّ جعفر، لبابه، زینب، خدیجه، علیّه، آمنه، حسنه، بریهه، عائشه، امّ سلمه، میمونه، رقیه صغرى و بعضى عابد، و مرتضى، و عمر، و جعفر اصغر، و قاسم را نیز شمرده‏اند.

و براویت دیگر آن حضرت را شصت فرزند بود بیست و سه پسر و سى هفت دختر.

و امّا امام رضا (علیه السّلام)

پنج پسر داشت: امام محمّد تقى (علیه السّلام)، و حسن، و حسین، و جعفر، و ابراهیم، و یك دختر عائشه نام و نسل آنحضرت از امام محمّد تقى (علیه السّلام) باقى ماند.

و امّا امام محمد تقى (علیه السّلام)

دو پسر داشت: امام على نقى (علیه السّلام)، و موسى، و دو دختر: فاطمه و أمامه.

و امّا امام علىّ النقى (علیه السّلام)

یك دختر داشت عالیه نام و چهار پسر: امام‏ حسن‏ عسكرى‏ (علیه السّلام)، و حسین، و محمّد، و جعفر الملقّب بكذّاب، و مى‏گویند این جعفر صد و بیست فرزند داشت.

و امّا امام حسن عسكرى (علیه السّلام)

را زیاده از یك پسر عالیمقدار بنظر نرسیده.

خزائن ملای نراقی/تصحیح و تعلیق حضرت علامه/ص      125-۱۲۹

 منبع: tahora11.blogfa.com
طبقه بندی: صاحب زمان،
[ یکشنبه 14 اسفند 1390 ] [ 08:48 ب.ظ ] [ علی بدری ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت شناخت امام زمان(عج)می باشد امید است عزیزان نهایت استفاده را ببرند باصلواتی بر محمد وآل محمد
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

بک لینک