تبلیغات
منتظران

منتظران
کی می شود مهدی بیاید
قالب وبلاگ

                                         بسم رب المهدی(عج)

چرا امام زمان تاكنون ظهور نكرده است ؟ 
وقتى آن حضرت خود را براى یك دگرگونى اجتماعى آماده ساخته چه چیز مانع وى شده است كه در دوره غیبت صغرى یا سالهاى پس از آن به میدان بیاید و غیبت خود را طولانى نسازد؛ با توجه به اینكه در آن زمان ، زمینه و شرایط كارهاى اجتماعى و اصلاحى بسیار آسان تر بوده است ؟
آن حضرت به واسطه رابطه مستقیمى كه بر اثر برنامه ریزیهاى خاص در زمان غیبت صغرى با مردم داشت ، این مكان را یافته بود كه یاران خود را گرد آورد و با قدرت ، كار خود را شروع كند. قدرتهاى حاكم آن زمان نیز به این مرتبه از توان و نیروى دهشتناك كه انسان امروزه بر اثر پیشرفت علم و صنعت به آن دست یافته است ، نرسیده بود.
جواب این است كه هر كارى براى تغییر ساختار جامعه به وقوع پیوندد؛ موفقیت آن بستگى به یك سلسله شرایط و زمینه هاى خارجى دارد و تا همه آن شرایط كاملا تحقق نیابد امكان رسیدن به هدف وجود ندارد.
البته آن تغییرات اجتماعى كه سرچشمه اى الهى دارد از نظر پیام ، ربطى به عوامل خارجى ندارد؛ زیرا پیامى كه زیربناى این تغییرات است ، الهى و آسمانى است و شرایط خارجى در آن مؤثر نیست ولى از جنبه اجرایى بیرونى متكى است و موفقیت و زمان انجام آن بستگى به آن دارد و درست به همین جهت بوده است كه آسمان در انتظار ماند تا پنج قرن از جاهلیت بگذرد و آن وقت آخرین پیام خود را به واسطه حضرت محمد، صلى اللّه علیه و آله ، فرستاد؛ و با آنكه جهان در دوران فترت نیاز شدید به پیامبر داشت ولى به خاطر وابستگى اجرایى به شرایط خارجى در آن تاءخیر شد. این عوامل خارجى كه اجراى اصلاحات بدان نیاز دارد برخى عبارتست از فضاى مورد نظر و برخى جزئیات است كه جنبش انقلابى در پیچ و خمهاى باریك آن را مى طلبد.
براى نمونه ، انقلابى كه لنین در روسیه با موفقیت رهبرى كرد به عامل مهمى مانند جنگ جهانى اول و سست شدن پایه امپراتورى تزار وابسته بود كه در ایجاد فضاى مناسب براى انقلاب سهم بسزایى داشت و عوامل جزئى و محدود دیگرى نیز در آن مؤثر بود مانند اینكه لنین توانست به سلامت وارد روسیه شود و انقلاب را رهبرى كند كه اگر هر حادثه اى باعث تاءخیر ورود او شده بود؛ احتمال داشت انقلاب نتواند به این سرعت حاكم شود.
آرى ، سنت تغییرناپذیر الهى بر این است كه اجرا و ایجاد تغییرات اصلاحى بستگى به عوامل خارجى ، فضاى مناسب و جو عمومى داشته باشد و به همین جهت بوده است كه اسلام پس از یك دوره طولانى و پس از چندین قرن ، ظهور كرد.
پس با اینكه خداى بزرگ ، توانایى دارد همه مشكلات و همه سختیها را براى پیام رسانیهاى آسمانى ، هموار و بوسیله اعجاز فضاى مناسب ایجاد كند، این روش را انتخاب نكرده است ؛ زیرا امتحان و ابتلا و رنجى كه مایه تكامل انسان مى شود در صورتى تحقق مى یابد كه تحولات ، طبیعى و مطابق با شرایط خارجى باشد. البته این مانع نیست كه خداوند در برخى جزئیات دخالت كند، جزئیاتى كه در اصل فضاى مناسب مؤثر نیست ولى گاهى براى ایجاد تحرك لازم است ؛ مانند كمكها و توجهات غیبى كه خداوند در لحظه هاى حساس و بسیار دشوار به اولیاى خود مى كند چنانكه : آتش نمرود براى ابراهیم گلستان مى شود و دست آن یهودى پیمان شكن كه شمشیر بر روى پیامبر كشید از حركت مى افتد و یا تندباد شدیدى كه چادرهاى كافران و مشركان را زمانى كه در جنگ خندق ، مدینه را در محاصره داشتند از ریشه در مى آورد و ترس و وحشت را در دلهاى آنان مى افكند
ولى همه اینها از جزئیات فراتر نمى رود و در زمانى كه زمینه و شرایط براى اصلاحات عمومى كاملا آماده است كمكهاى فوریتى ، صورت طبیعى به خود مى گیرد و با واقعیتهاى خارجى مطابقت مى كند.
ما موقعیت امام زمان ، علیه السلام ، را با این دید بررسى مى كنیم تا دریابیم كه انقلاب او از نظر اجرا همانند همه انقلابها به زمینه هاى عینى و خارجى بستگى دارد و بایستى فضاى مناسب موجود باشد. از اینرو طبیعى است كه منتظر آن شرایط باشیم و همه مى دانند كه حضرت مهدى كارش محدود به یك منطقه و یك بخش از جهان است و بایستى همه بشریت را از تاریكى ستم به روشنایى عدل ، رهنمون گردد براى اجراى چنین تحول بزرگى تنها وجود رهبر صالح كافى نیست و گرنه در همان زمان پیامبر این شرط وجود داشت . پس این تحول بزرگ ، فضاى مناسب جهانى مى طلبد كه همه زمینه هاى خارجى لازم براى انقلاب عمومى در آن وجود داشته باشد.
عامل اساسى در ایجاد این فضاى مناسب و پذیرش پیام جدید عدالت از طرف مردم همانا احساس پوكى و پوچى است كه انسان متمدن آن روز خواهد كرد و منشاء این احساس ، تجربه هاى مختلف بشرى از تمدن است ؛ كه جنبه هاى منفى آن پشت او را خم مى كند و به آنجا مى رسد كه مى فهمد شدیدا نیاز به كمك دارد و از عمق جان ، توجه خود را به عالم غیب یا منبعى مجهول ، معطوف مى دارد.
اما از نظر پیشرفتهاى مادى مى توانیم بگوییم در آینده شرایط براى رساندن پیام به جهانیان بهتر از گذشته است ؛ زیرا بخش هاى مختلف دنیا به هم نزدیك مى شوند، مردم مى توانند با هم ارتباط برقرار كنند و وسایلى كه یك سازمان مركزى براى آگاه سازى ملتها از رسالت جدید بدان نیاز دارد، در دسترس مى باشد.
اما آنچه در سؤ ال به آن اشاره شده كه هر چه بیشتر در ظهور آن حضرت تاءخیر بیفتد، ابزار و آلات جنگى پیشرفته تر خواهد شد، درست است ولى این ابزار و آلات مادى براى كسانى كه روحیه خود را باخته اند و از درون پوسیده اند به چه كار مى آید؟
چه بسا در طول تاریخ كه كاخ یك تمدن بزرگ با اولین تلنگر فرو ریخته است ، چرا؟ براى اینكه چنین بنایى در واقع از قبل فرو ریخته بوده است و هیچگونه پشتوانه و تكیه گاهى نداشته است.

منبع:کتاب رهبری برفراز قرون اثر شهید سید محمد باقرصدر
طبقه بندی: صاحب زمان،
[ پنجشنبه 17 فروردین 1391 ] [ 03:25 ب.ظ ] [ علی بدری ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت شناخت امام زمان(عج)می باشد امید است عزیزان نهایت استفاده را ببرند باصلواتی بر محمد وآل محمد
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

بک لینک